15. Hafta Bülteni | Amores Perros, La Bamba, Semana Santa

15. Hafta Bültenimize Hoş Geldiniz!

Hispanik dünya ve İspanyolca hakkında bilgiler verdiğimiz bültenimizde bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Takipçi sayımız her hafta durmadan artıyor, bu da bizi hem motive ediyor hem de içeriği zenginleştirmek konusunda teşvik ediyor. Bülteni geliştirip sizlere daha kaliteli içerikler sunmak için kolları sıvadık, yakında yeni içerik kategorileri gelecek. Bizi Facebook veya Twitter’dan takip edin. İyi bir hafta geçirmenizi dileriz.
                                                          ***
Bu hafta da Tu escuela de español Youtube kanalından İspanya’nın özerk bölgeleri hakkında bilgi alalım. Kaç tanesini biliyorsunuz?

Haftanın İspanyolca Sözcükleri

molino de viento (isim): Yel değirmeni.

  • Los molinos de viento nos recuerdan el libro de Don Quijote.
  • Yel değirmenleri bizlere Don Quijote kitabını hatırlatır.

estar situada (fiil): Yer almak. Bulunmak.

  • Francia está situada al norte de España.
  • Fransa, İspanya’nın kuzeyinde yer alır.

desconocido (sıfat): Bilinmeyen.

  • La mujer decide abandonar al novio y huir a un lugar desconocido.
  • Kadın, sevgilisini terk edip bilinmeyen bir yere kaçtı.

remontar (fiil): Geçmişe dayanmak. Eskiye gitmek.

  • Este vino se remonta al principio del siglo XX.
  • Bu şarabın geçmişi XX. yüzyıl başlarına dayanıyor.

penumbra (fiil): Alacakaranlık.

  • El cuarto queda en penumbra con una sola luz.
  • Tek bir ışık olması odayı alacakaranlıkta bıraktı.

Haftanın İspanyolca Şarkısı

Ritchie Valens – La Bamba

17 yıllık kısacık yaşamına dünyaca ünlü bir şarkı sığdıran Ritchie Valens, bu şarkıyla üne kavuştuktan bir yıl sonra 1959’da bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. Bu güzel şarkıyı kendisinden dinleyip onu analım.

Haftanın İspanyolca Filmi

Amores perros (Paramparça Aşklar Köpekler) (2000)

Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun 2000’de çektiği ilk uzun metrajlı film “Paramparça Aşklar Köpekler”, Meksika’nın sert ve acımasız atmosferine ayna tutuyor.

Vikipedi’deki film açıklaması:

“Film Meksiko‘da geçen ve buluşma noktaları bir trafik kazası olan üç farklı hikâyeyi anlatır. İşsiz genç Octavio, ağabeyinin karısı Susana ile evden kaçarak uzaklarda yeni bir hayat kurmayı istemektedir. Köpeği Cofi’yi kaçması için gerekli parayı toplamak için dövüştürür. Uysal bir ev köpeği olan Cofi usta bir dövüşçüye dönüşür. Kardeşinin karısı ile yaşadığı aşk ve soyguncu ağabeyi ile sorunları giderek karmaşık bir hâl alır.”

Bülteni Bitirirken

Bu hafta İspanya’da Semana Santa (Kutsal Hafta veya Çile Haftası; başka ülkelerdeki adıyla Paskalya) kutlanıyor. İsa’nın yaşamının ve çektiği çilelerin anıldığı bu dini gün, özellikle İspanya’nın güneyinde Endülüs şehirlerinde yoğun olarak kutlanıyor. Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz Nazareno isimli kıyafetler giyen katılımcılar, procesion isimli bir geçit töreninde İsa ve Meryem temalı stantları bir kiliseden diğerine taşıyorlar. Biz bu törenlerden birine Malaga’da denk gelmiştik. Hem kıyafetlerin hem de çalınan müziklerin oldukça ürpertici olduğunu söyleyebilirim. Şu videodan bir örnek izleyebilirsiniz.
**
6. Hafta Bülteninde bahsettiğimiz gibi 23 Nisan Günü Katalonya’da Aziz San Jordi Günü olarak kutlanıyor. Katalanlar bu özel günde birbirlerine kitap ve gül armağan ediyorlar.
Bunun çok güzel bir gelenek olduğunu ve Türkiye’de yayılması gerektiğini düşünüyorum. Siz de bu 23 Nisan’da sevdiklerinize bir kitap ve gül armağan ederek bu kutlamaya katılabilirsiniz!

semana santa İspanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir