Bülten #2 | 5 İspanyolca Sözcük, Paco Ibañez, Contratiempo

Español – Turco Sözlüğü’nün ikinci bültenine hoş geldiniz! Sözcüklerle başlayarak her hafta İspanyol kültürüne dair çeşitli bilgiler ve öneriler vermeye çalışacağız. Sözlüğün ilk ayında şimdiye kadar en çok aranan sözcük “merhaba” oldu! Bunu bizi bir selamlama girişimi olarak alıyoruz ve biz de size “hola!” diyoruz! =)

Haftanın 5 Sözcüğü:

  1. batir un récord (fiil): Rekor kırmak.

Örnek cümle: Kitai, el grupo español que quiere batir un récord Guiness tocando 24 horas seguidas.
Kitai, 24 saat durmadan çalarak Guiness rekorunu kırmak isteyen İspanyol grup. 

  1. Umbral (isim): Eşik.

Örnek cümle: Mucha gente vive en el umbral de pobreza.
Birçok insan yoksulluk eşiğinde yaşıyor. 

  1. derrotar (fiil): Yenmek.

Örnek cümle: Real Madrid derrota al Sevilla.
Real Madrid, Sevilla’yı yendi. 

  1. poner en marcha (fiil): Başlatmak.

Örnek cümle: Nuestro objetivo es desarrollar y poner en marcha proyectos de investigación.
Hedefimiz, araştırma projeleri geliştirmek ve başlatmaktır. 

  1. hospitalidad (isim): Misafirperverlik.

Örnek cümle: Puig ha considerado el proyecto como la manera de “contraponer la hostilidad que nos separa con la hospitalidad que nos une”.
Puig, projeyi “bizi ayıran düşmanlığın yerine bizi birleştiren misafirperverliği koymanın” yöntemi olarak görüyor. 

Haftanın Filmi

Davetsiz Misafir (Contratiempo) (2016). Fragman için tıklayın. İspanyolca altyazı ile izleyerek İspanyolca öğrenme maceranıza katkı sağlayabilirsiniz.

Keyifle izleyebileceğiniz, sonunda sizi şaşırtacak bir gerilim filmi. Filmin çekimlerinin bir kısmı Barselona’da, bir kısmı da olağanüstü güzel Vall de Núria’da yapılmış.

Haftanın Şarkısı

Paco Ibañez – Los versos más tristes

İspanyal gitar virtüözü Paco Ibañez, Şilili şair Pablo Neruda’nın “Puedo escribir los versos más tristes esta noche.” (Bu gece en hüzünlü şiiri yazabilirim) yorumluyor:

Bunları biliyor muydunuz?

  • İspanyolca konuşan kişi sayısının en fazla olduğu ülke, sanılanın aksine, İspanya değil, Meksika’dır. Meksika’da İspanyolca konuşan kişi sayısı yaklaşık 125 milyondur. İspanya’nın ise toplam nüfusu yaklaşık 47 milyondur.
  • İspanya’nın resmi adı İspanya Krallığı’dır (Reino de España). İspanya parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. Şu anki kralı VI. Felipe’dir. Başbaşkanı ise PSOE’den Pedro Sánchez’dir.

Son

Umarız ikinci bültenimizden keyif almışsınızdır. Yeni bültenlerle bilgiler paylaşmaya ve sözlüğümüzü gittikçe büyütüp daha faydalı kılmaya devam edeceğiz. Bizi FacebookTwitter gibi platformlarda takip ederek ve sözlükle veya bültenle ilgili geri bildirimler vererek destekleyebilirsiniz. Ya da bu bülteni arkadaşlarınıza e-posta ile gönderebilirsiniz. Bu bültene abone olmak isteyenler de buraya tıklayabilir.
 
İspanyolca öğrenme maceranızda başarılar dileriz!

Sözlüğü ziyaret edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir