14. Hafta Bülteni | Dolu Dolu Bir Bülten Sizi Bekliyor

14. Hafta Bültenimize Hoş Geldiniz!

Bu hafta yine sizleri İspanyolcanın kültür evrenine taşıyacak içerikler hazırladık. Öncelikle İspanyolcadan en sık kullanılan 1000 sözcüğü içeren listeyi yeni sitemize taşıdık. Bir dil öğrenirken en iyi stratejilerden biri daha sık kullanılan sözcükleri öğrenerek başlamaktır. Böylece ilgili dilde daha hızlı iletişim kurmaya başlayabilirsiniz, bu da sizi daha çok motive eder ve dil öğrenme sürecinizi kolaylaştırır. Yukarıdaki bağlantıda göreceğiniz üzere sözcüklerin sadece İspanyolcalarını yazdık. Türkçe karşılıklarını görmek için üzerlerine tıklamanız gerekiyor. Bunu yapmamızın nedeni sözcüklerle pasif bir ilişki kurmamanız ve aktif şekilde öğrenmeye çalışmanızdır. İlerleyen haftalarda bu sözcükleri Türkçe karşılıklarıyla birlikte hoş bir tasarımla, size sunmayı hedefliyoruz.
                                                          ***
Aşağıda size daha önce bahsettiğim Tu escuela de español Youtube kanalının İspanya’nın yönetim şekline dair hazırladığı videoyu bulacaksınız. Bu haftaki sözcükleri bu videodan hazırladık. Sözcükleri okuyup öğrendikten sonra videoyu izleyebilirsiniz.


İspanya’nın Yönetim Şekli. İspanyolca altyazı seçeneğini açarak izleyebilirsiniz.

Haftanın İspanyolca Sözcükleri

heredera, heredero (isim): Varis. Mirasçı.

  • Se trata de un certificado que resuelve quién es el heredero
  • Bu kimin varis olacağını çözüme kavuşturan bir sertifikadır.

funcionamiento (isim): İşleyiş.

  • Una fuerza de estabilización facilitaría el funcionamientode instituciones 
  • Dengeleyici bir güç, kurumların işleyişini kolaylaştıracaktır.

soberanía (isim): Egemenlik

  • En este artículo se reconoce el principio de la soberanía nacional. 
  • Bu maddede ulasal egemenlik ilkesi tanınmaktadır.

poder legislativo (isim): Yasama Gücü.

  • El Poder Legislativo, el parlamento, es una de las instituciones políticas más antiguas y difundidas en el mundo.
  • Yasama Gücü, parlamento, dünyadaki en eski ve en yaygın politik kurumlardan biridir.

dirigir (fiil): Yönetmek.

  • El Gobierno puede dirigirla actividad económica.
  • Hükümet ekonomik faaliyetleri yönetebilir.

Haftanın İspanyolca Şarkısı

Miki – La Venda

Eurovision karnesi pek başarılı olmayan İspanya’nın 2019 Eurovision şarkısını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bakalım İspanya’nın talihi bu yıl dönecek mi?


“Te compran porque te vendes
Te vendes porque te sobras”

Haftanın İspanyolca Filmi

El laberinto del fauno (Pan’ın Labirenti) (2006)

“Pan’ın Labirenti” Türkiye’de en çok tanınan İspanyol filmlerinden biri.

Vikipedi’deki film açıklaması:
 

“10 yaşındaki Ofelia, hamile ve hasta olan annesiyle birlikte 1944 yılında İspanya İç Savaşı sonrası yüzbaşı olan üvey babasının yanına taşınır. Ofelia ve annesinin yeni taşındıkları bu ev aynı zamanda orman içinde bir karakoldur ve arka bahçesinde esrarengiz bir labirent vardır. Labirentin içerisindeki Pan adındaki gerçeküstü bir yaratık, küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir.

Film, fantastik bir kurguyla İspanya İç Savaşı‘na ait gerçekçi ve siyasi bir arka planı birlikte başarıyla işlemiştir. Javier Navarrete’in hazırladığı müzikler ve soundtrack albüm de büyük ilgi görmüştür.

Yabancı film dalında 3 Akademi Ödülü sahibi olan film, yerli ve yabancı çeşitli festivallerden 68 ödül almış ve 58 ödüle de aday gösterilmiştir. Bu özelliğinden dolayı son dönem İspanyol sinemasının en başarılı filmlerinden biri olmuştur. Ayrıca film, yılda 42.6 milyon dolar kazanarak Guinnes World Records 2008 kitabına geçmiştir.”

Bülteni Bitirirken.

Dil öğrenmek çok ciddi bir motivasyon işidir. Bazı insanların dil öğrenme motivasyonu işlerinden, bazılarınınki eşlerinden, bazılarınınkiyse tamamen bireysel olarak kendini geliştirme dürtüsünden kaynaklanır. Bu bülteni 14 haftadır takip ediyorsanız, zaten yerli motivasyonunuz vardır ama ben yine de bu haftaki bülteni Benny Lewis’in “Dil Öğrenmeyi Hacklemek” isimli TEDx konuşmasıyla bitirmek isterim. Benny sadece İngilizce konuşan ve dil öğrenmek konusunda herhangi bir özel yeteneği bulunmayan biriyken İspanya’ya taşındıktan sonra yeni diller öğrenmeye ilgisinin nasıl oluştuğunu ve İspanyolca, Arapça ve Tayca dahil 7 dili nasıl öğrendiğini anlatıyor. Şu anda 3 ayda dil öğretme hedefi koyan bir girişimi var.


Orijinal Türkçe altyazısı yok ama Youtube’daki sağ alttaki “Otomatik Çevir” seçeneğini tıklarsanız, anlaşılır düzeyde videoyu takip edebilirsiniz.

Bültenimizi Malaga’nın Ronda şehrinden bir fotoğrafla bitirelim.Uçurum kenarına kurulu Ronda şehri, muhteşem manzaralara sahip bir Endülüs şehri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir